Rodinná farma mojí dcery Simony již druhým rokem funguje jako KPZ – komunitou podporovaný zemědělec, na bedýnkovém systému. Cílem tohoto projektu je nejen přirozeným, šetrným způsobem pěstovat zeleninu a ovoce, ale také rozšiřovat povědomí u veřejnosti, jak je důležité půdu jen nekořistit, ale chovat se k ní tak, aby práce s půdou přinášela prospěch lidem, ale půdu neničila, naopak ji navracet „Životˇ…a tím ji zachovat živou a rodící pro další generace.
Na farmě se pořádají také dny otevřených zahrad a setkání s podílníky a jejich rodinami.
Na farmu jezdí i děti ze škol a ze školek, aby se již od dštství seznamovaly s přirozeným a udržitelným zemědělstvím.
Rodinná farma Částkov je projekt především dcery Simony, která od malička tíhne k práci na zahradě, se zvířaty, ke zpracovávání produktů z přírody…
V současné době hospodaří na rodinné farmě na Částkově v překrásném prostředí Železných Hor. Částkov je osada o pár číslech popisných uprostřed pastvin, luk a lesů nedaleko Lukavice v Pardubickém kraji.
Farma, kde hospodaří má obytnou chalupu původně z roku 1824 s hospodářskými budovami, chlívy a stodolou, dvorem, kde chová kuřata, slepice, kachny, králíky, kozy, vše ve výbězích a přirozeným způsobem. K farmě patří velký sad se vzrostlými ovocnými stromy a zeleninová zahrada se skleníky, zeleninovými záhony i políčky s bramborami a topinambury….nedaleko jsou pastviny patřící k farmě, kde se pasou kozy, které až po Novém roce zabřeznou, začnou dávat mléko na výrobu domácích sýrů, jogurtů a tvarohu…
Vše je pěstováno a chováno čistě, přirozeně, s láskou k přírodě, k člověku i ke zvířatům…
Simona si již dříve, v menším vyzkoušela systém bedýnkování, který se jí osvědčil a chce v něm i nadále pokračovat a rozšiřovat nabídku….
Co je to bedýnkování?
Bedýnky jsou jednou z nejkratších cest kvalitních potravin od farmáře do vaší kuchyně. Bedýnka nebo taška obvykle obsahuje namixovanou čerstvou sezónní zeleninu, ovoce, někdy podle přání i domácí marmelády, sirupy, domácí pečivo i mlsání…
Hlavní znaky jsou bedýnek jsou:
- lokálnost – bedýnky by měly obsahovat lokální potraviny, v ideálním případě by měly umožnit, abyste se poznali s vaším farmářem osobně
- sezónnost – bedýnky obvykle obsahují sezónní zeleninu, je to trochu jako byste měli vlastní zahradu nebo pole a v kuchyni jste vařili z toho, co se právě urodilo
- rozmanitost – v bedýnce byste měli najít víc druhů ovoce a zeleniny
- vysoká kvalita – nejlepší zárukou bude vzájemná důvěra
- přiměřená cena – náklady na distribuci bedýnkami jsou nižší než v řetězcích, cena je přiměřená kvalitě
- pravidelnost – přísun bedýnkových potravin na váš stůl je obvykle pravidelný, intervaly záleží na osobní domluvě, odebírat lze bedýnky i nepravidelně, na základě objednávky
Zjara se většinou začíná tak zvanými „balíčky“, které obsahují to, co již dají skleníky: různé druhy salátů, hlávkový, dubáček, lollo rosso, rukola, polníček.., ředkvičky, mladý špenát, čerstvé bylinky…
S tím, jak postupuje vegetační období, sklízí se květák, brokolice, kedluby, mrkev, červená řepa, zelí, kapusta, hrášek, fazolové lusky, řapíkatý celer, porek, …. ovoce: třešně,jablka, hrušky, švestky, ořechy…to se již bedýnkuje, co zahrada, políčka, sad dá, to vše obsahuje bedýnka a tak ten, kdo bedýnku odebírá, vaří a spotřebovává přirozeně to, co v dané chvíli příroda poskytuje…