Proč a jak meditovat…

Meditace, meditování, je v současnoti dosti frekventovaný pojem… co je vlastně meditace, meditování?

Slovo meditace znamená vlastně “ žádné překážky, žádné závory“…..

Často bývá slovo meditace chápáno jako stav, kdy  se člověk  zklidní, vypne myšlenky… to je však téměř mylné… protože snaha „vypnout myšlenky“ ved právě ktomu, že toky myšlenek se zesílí….proto meditování je ve skutečnosti jen stav, kdy pozorujemeto, co právě je… nijak to neovlivňujeme…myšlšnky, pocity, necháváme jen tak přijít, projít, odejít…

Pokud chceme zkusit meditovat, nejdříve si najdeme klidné místo, kde nás nebude nic a nikdo rušit, kde není ani chladno ani teplo, kde není moc výrazné světlo, ale také ne tma…. můžeme si místo, kde meditujeme vyzdobit, zkrášlit: květinou, svíčkou, obazem, vonnou tyčinkou…..

Meditace by pro nás neměla být něčím výjimečným, rozhodně ne útěkem od běžné reality… měla by být příjemnou součástí našeho života, něčím, co nám pomáhá být zdravý, spokojený, vyrovnaný….

Meditace je velice účinná v časných ranních hodinách, jako start do nového dne… stačí několik minut, nejlépe je praktikovat každý den, pravidelně… můžeme meditaci spojit s dechovým cvičením, s celkovým protažením, uvolněním těla….

Svůj význam má i meditace večerní, kdy se zklidňujeme po prožitém dni, příjemné jsou meditace společné, vedené zkušeným, někým, v koho máme důvěru….

Při meditaci je důležité držení těla… nejčastější meditační pozice je v sedu na polštářku, v kleku při sedu na patách, nebo v meditační pozici sed  se zkříženýma nohama… nejdůležitější je vzpřímené tělo, těžiště těla bychom měli mít ve spodní části těla, pod pupkem… potom se snáze rozvíjí náš pocit ukotvení sám v sobě…

Rozhodně bychom neměli sedět prkenně, „prsa ven a břicho dovnitř“…

Ruce při meditaci můžeme mít volně položené na stehnech, můžeme i spojit dlaně jako mističky a palce se dotýkají….

img_5936