Letos letní slunovrat připadá na okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka.
Přestože by se teď už měly vlastně dny zkracovat a tím i celkově ochlazovat, teprve začíná ta nejteplejší část roku. Délka dnů a nocí se v průběhu června mění jen velice málo. Slunce stále vychází před pátou hodinou letního času a zapadá po jednadvacáté hodině. Keltové pořádali slavnosti zasvěcené bohyni Matce. Podobně jako v noci na „čarodějnice“ se na nejvyšších kopcích o půlnoci pálily posvátné ohně – tentokrát na počest vrcholícího Slunce. Lidé kolem nich tančili a bylinami z ohně zapálenými žehnali dobytku. Uhlíky ze slunovratových ohňů byly rozhazovány po polích pro zajištění dobré úrody. Uzavíraly se tak zvané čarodějnické svatby; novomanželé po nich přeskakovali koště.
Můžeme keltské rituály konat i dnes:
Zajištění štěstí a blahobytu – dejte v noci do oken zapálené svíce.
Dveře domova ozdobte malým věncem s letními květy a magickým znakem; tím je otevřená křivka znázorňující rozvinutý list.
Sbírejte léčivé byliny – byliny sbírané v období slunovratu mají nejvyšší účinnost, protože léčivá síla Slunce vrcholí. Léčivou sílu Slunce Keltové spojovali s uzdravující mocí vody. Proto oltáře zasvěcené Slunci často stávaly u léčivých pramenů i studní. Vodním zdrojům vzdávala čest tzv. „odíváním studny (pramene)“ – pokrytím květinami a větvemi. Součástí odívání studní bývalo i přivolávání deště – lidé nabírali vodu do misek a rozstřikovali ji po polích a zahradách U pramenů se zpívaly písně, tančilo se a hrálo.
Můžete tyto rituály konat i při bjinak běžných činnostech: například když se budete sprchovat, poděkujte léčivé síle vody kterou se omýváte, žehnejte vodě, kterou pijete, až budete zalévat květiny a zahradu, žehnejte vodě, která jim dává vláhu, slunci, které jim dává sílu a vám přináší úrodu…. natrhejte luční kvítí , dejte ho do vázy, a děkujte, že zkrášluje a psvěžuje váš domov…
Na Slunovrat potom navazuje kouzelná avatojínská Noc…. máme před sebou několik zázračných dní, tak to využijme, nepromarněme…Aloha!!